Franciscans of Uganda - Greyfriars

Franciscans of Uganda - Greyfriars

Comments

St. Francis and Giotto.

Misja w Ugandzie sie rozwija. Otwarcie i poświęcenie nowego budynku nowicjatu w Kakooge, bracia z Ugandy, Kenii i Tanzanii przyjmują habit franciszkański i rozpoczynają nowicjat, o. Piotr Dąbek i ja, obejmując funkcję gwardiana, składamy wyznanie wiary i przysięgę wierności nauczaniu Kościoła A po uroczystości jazda próbna ciągnikiem :)).Bogu niech będą dzięki
Lord God make me the channel of your peace.amen.prayer of st.Francis of Assis.
May the good and highest God blesses the Franciscan family (Uganda, Ghana,Zambia, Poland and in other countries,thank you for spraying the word of God,may u live long and longer and be blessed forever.
Drodzy Polacy w Ugandzie, mam prośbę, czy ktoś z Was mieszka w pobliżu Mpigi i mógłby podjąć współpracę w Fundacją Dzieci Afryki. Chciałabym pomóc szkole St.John Leonard w Mpigi w rozbudowie szkoły dla sierot i toalet przy niej. Ze swej strony mogę się podjąc zbierania środków na konto Fundacji tu, w Polsce, ale potrzebuję tam, kogoś na miejscu, kto podjąłby się pomocy przy zakupie towaru, monitoringu wykonanych działań itd, może też w ramach jakies fundacji. Będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc, ew, propozycję wspólpracy. Magdalena Goc (nauczycielka j.angielskiego z Pobiedzisk, koło Poznania). Pozdrawiam serdecznie :)
need to join francisican group as chw.
Thanks for the good work dear friers of at Francis.
i just like the developmental work done by the grey friars in matugga parish.

check us on http://www.greyfriars.ug Conventual Franciscans CHANGE STARTS WITH YOU

Operating as usual

18/09/2021

Is God calling you? Franciscan Order in Uganda admits candidates for priesthood and religious life of good health and desire to serve God and His people below 25 years of old.

basic requirements:
- Ugandan
- Catholic with sacraments
- completed S6 (at least 13points/arts or 9/science)
- no previous experience of minor or major seminary

For more information contact our vocation director Fr. Kaggwa on 0770 461 216

Is God calling you? Franciscan Order in Uganda admits candidates for priesthood and religious life of good health and desire to serve God and His people below 25 years of old.

basic requirements:
- Ugandan
- Catholic with sacraments
- completed S6 (at least 13points/arts or 9/science)
- no previous experience of minor or major seminary

For more information contact our vocation director Fr. Kaggwa on 0770 461 216

13/09/2021

20 września 2021 r. nakładem wydawnictwa Zysk i Spółka ukaże się nowa książka o. Bogusława Dąbrowskiego, franciszkanina, który przez wiele lat pracował na misjach w Ugandzie.

Już dziś zapraszamy na spotkanie z autorem, które odbędzie się 10 października 2021 o godz. 17:30 w Auli bł. Jakuba Strzemię, przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie.

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 22/08/2021

Bro. Godfrey Katumba made today final vows in the Franciscan Order. 🎉🙏🇺🇬 Glory to God.

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 13/08/2021

First days of Bro. Ronnie Kibagajjo in Italy as he joins other brothers at Pontificia Facoltà Teologica "San Bonaventura" Seraphicum for his theology studies.

25/07/2021

Seven Ugandan friars started today Novitiate in Arusha, Tanzania. We wish them Gods blessing and perseverance in descending the will of God. 🙏

Seven Ugandan friars started today Novitiate in Arusha, Tanzania. We wish them Gods blessing and perseverance in descending the will of God. 🙏

Photos from Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica's post 25/07/2021

Photos from Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica's post

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 17/07/2021

11 friars (5 from Kenya, 3 from Tanzania, 3 from Uganda) made today their first religious vows in Kakooge (Nakasongola Dristrict). Due to COVID-19 restrictions celebration was held “scientifically” with attendance of only friars. Newly professed friars will soon start philosophy studies in Lusaka, Zambia and Accra, Ghana. Glory to God!

14/07/2021

Afrykańskie Sanktuarium Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica Franciscans of Uganda - Greyfriars
dołącza do naszych przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez św. Jana Pawła II. Wciąż można zgłaszać swój udział pisząc na adres: [email protected]

17 sierpnia 2021 roku, czyli w czasie VIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia, kiedy to zostanie zainaugurowane roczne przygotowanie - w Sanktuarium Bożego Miłosierdza w Łagiewnikach abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, poświęci kolejny Dzwon Nadziei, który trafi do tego afrykańskiego Sanktuarium. Miejsce to jest szczególne, ponieważ znajduje się tam grób św. Andrzeja Kaggwa, jednego z męczenników ugandyjskich, oraz miejsca męczeńskiej śmierci św. Denisa Ssebuggwawo i św. Pontiana Ngondwe. W tym miejscu w Ugandzie szerzy się również kult Bożego Miłosierdza.

****
Męczennicy odgrywają znacząca rolę nie tylko w duchowości Ugandyjczyków, ale całej Afryki. Zostali zamordowani latach 1885-1887. Wszyscy byli paziami króla lub pracowali w jego administracji. Mieli wysoką pozycję społeczną oraz zabezpieczoną przyszłość. Po przybyciu chrześcijańskich misjonarzy z Europy (anglikanów i katolików), wielu z nich porzuciło poligamię oraz wierzenia tradycyjne, zostając chrześcijanami. Po kilku latach ze względów politycznych, misjonarze musieli opuścić Ugandę. Ta nawrócona świecka młodzież z dworu króla była główną siłą ewangelizacyjną. Liderem chrześcijańskiej wspólnoty został Karol Lwanga, a spotkania katechetyczne i ewangelizacyjne odbywały się w domu Andrzeja Kaggwy.
To wszystko nie podobało się królowi Mwandze, który w chrześcijaństwie widział utratę swojej pozycji. Najpierw kazał zamordować anglikańskiego biskupa Jamesa Hanningtona. Drugą ofiarą był katolik - Józef Balikudembe z dworu króla. Ostatecznie Mwanga podjął decyzje o zabiciu wszystkich swoich chrześcijańskich sług w Munyonyo. Decyzja zapadła 26.06.1886 r. Czterech męczenników z nich zginęło w Munyoyno. Pozostali zostali związani i zaprowadzeni do miejsca straceń w Namugongo. Łącznie zginęło 22 katolików, którzy zostali później kanonizowani oraz 23 anglikanów.

Kanonizacja Męczenników w 1964 r. i późniejsza pierwsza w sub-saharyjskiej Afryce wizyta Papieża Pawła VI były okazją do wybudowania Sanktuarium męczenników w Namugongo, które coroczne gromadzi miliony pielgrzymów. Natomiast Sanktuarium w Munyonyo, gdzie zginęło czterech z nich oraz gdzie król podjął decyzję o zamordowaniu wszystkich chrześcijańskich sług zostało zapomniane. Dopiero w 2013 roku odpowiadając na zaproszenie arcybiskupa Kampali, Cypriana Kizito Lwanga, posługi w Munyoynyo podjęli się krakowscy franciszkanie. W ciągu dwóch lat zostały opracowane plany budowy nowego sanktuarium męczenników, klasztoru oraz centrum formacji katechistów.

Budowa Sanktuarium w Munyonyo jest wotum wdzięczności za 50 lat od kanonizacji męczenników. Symboliczne wbicia „pierwszej łopaty” dokonał Nuncjusz Apostolski w Ugandzie abp. Michael Blume oraz kardynał Emmanuel Wamala w maju 2014 roku. Budowa trwała dwa lata. W roku 2015 Munyonyo było pierwszym miejscem pielgrzyki Ojca Świetego Franciszka w Ugandzie. W roku 2019 kosciół został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.

Boże Miłosierdzie w Munyonyo

Pomysł wybudowania kaplicy Bożego Miłosierdzia w naszym Sanktuarium w Munyonyo pojawił się już w roku 2016, kiedy byliśmy z abp Cyprianem Kizito Lwanga oraz z parafianami w Polsce. Odwiedzając Sanktuarium w Łagiewnikach, zastanawialiśmy się wspólnie, jak przenieść ideę Bożego Miłosierdzia na grunt ugandyjski. Długo rozważaliśmy tę kwestię i stwierdziliśmy, że najlepszym miejscem do szerzenia kultu będzie właśnie Munyonyo. Znajdujemy się blisko stolicy, dojazd do nas jest bardzo łatwy. Nasze Sanktuarium położone jest przy autostradzie, niedaleko lotniska Entebbe. Chcemy, aby wybudowana przez nas kaplica Bożego Miłosierdzia przypominała o Miłosierdziu Bożym, duchowości św. Faustyny, ale – co bardzo ważne - byłaby również miejscem wieczystej, 24 godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Bylibyśmy wówczas pierwszą parafią w Ugandzie, w której Pan Jezus byłby adorowany przez całą dobę.

Całą inwestycję rozpoczęliśmy już w roku 2017, w obecności nuncjusza apostolskiego w Ugandzie, abp Michaela Blume. Nie mieliśmy wówczas żadnych środków, żeby rozpocząć tę inwestycję. Minione lata pozwoliły nam dokończyć plany architektoniczne, zebrać pierwsze fundusze na ten cel i po czterech latach rozpocząć budowę. Zakładamy, że potrwa ona kilka lat. To duża inwestycja. Kaplica ma średnicę 20 m. Ze względu na to, że znajdujemy się na zboczu góry, będzie kaplicą dwupoziomową. Na tarasie znajdzie się miejsce na prywatną medytację, rozmyślanie, a wewnątrz kaplicy, trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

Projekt Kaplicy zakłada wybudowanie dużej figury Jezusa Miłosiernego. Na chwilę obecną nie wiemy, jaką będzie miała wysokość. Jednak nasze założenie jest takie, żeby każdy, kto przejeżdża autostradą obok naszego Sanktuarium, zobaczył wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego, górującego nad kaplicą, a przez to przypomniał sobie o Bożym Miłosierdziu. Kaplica została zaprojektowana przez ugandyjskich architektów. Obecnie gromadzimy środki na dokończenie budowy fundamentów.

W Ugandzie bardzo szybko szerzy się kult Bożego Miłosierdzia. W Munyonyo co tydzień spotyka się grupa Bożego Miłosierdzia, która ma swój dzień skupienia przez całą sobotę. Można powiedzieć, że mają cotygodniowe, małe rekolekcje, podczas których jest czas na modlitwę, konferencję, a także indywidualne rozmowy. To szczególna grupa, która przyciąga bardzo wielu ludzi różnych wyznań: katolików, chrześcijan, a nawet muzułmanów. Raz w miesiącu prowadzimy też rekolekcje Bożego Miłosierdzia w bazylice, dla całej parafii. Staramy się zawsze zapraszać na nie księży z zewnątrz. W planie dnia jest Eucharystia, spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu, uczczenie relikwii św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II i bł. Ks. Michała Sopoćko. To jest też taki szczególny czas, kiedy staramy się w duchu św. Siostry Faustyny odczytywać Boże Miłosierdzie. Myślę, że to piękne, że w Munyonyo - oprócz duchowości związanej z historią Męczenników Ugandyjskich, bo to ich Sanktuarium – tak szczególnie rozwija się kult Bożego Miłosierdzia. Mamy przekonanie, że to bardzo ważne i potrzebne w naszych czasach. Zawierzamy nasze plany Waszym modlitwom i również o Was pamiętamy!

Wiecej o naszym sanktuarium mozna dowiedzieć się na naszej stronie
www.munyonyo-shrine.ug

o. Wojciech Ulma OFMConv
Kustosz Sanktuarium

#NadziejazŁagiewnik #DzwonNadziei #BellOfHope #Zawierzenie #JezusMiłosierny #Faustyna #JezuUfamTobie #franciszkanie #Afryka #misje

Photos from Basilica Papale e Sacro Convento di San Francesco in Assisi's post 08/07/2021

Bro. Kaddu Augustine doing his pastoral experience and welcoming pilgrims in our mother house in Assisi

27/06/2021

W dzisiejszym Gość Niedzielny o naszej misji w Ugandzie. Zachęcamy do zakupu.

Get today’s copy of polish catholic magazine “Gosc Niedzielny”

W dzisiejszym Gość Niedzielny o naszej misji w Ugandzie. Zachęcamy do zakupu.

Get today’s copy of polish catholic magazine “Gosc Niedzielny”

14/06/2021

When Uganda Airlines becomes Franciscan

#mondaymotivation

“Start by doing what is necessary, then what is possible, and suddenly you are doing the impossible.”- Francis of Assisi

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 01/06/2021

Seven brothers finished first year of postulancy at Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica.

If you feel that God is calling you to be a Franciscan priest or a brother contact our vocation director Fr. Kaggwa on 0770 461 216

20/05/2021

Franciscan Family Uganda meets Franciscans International

Franciscan Family Uganda meets Franciscans International

Photos from Sanktuarium Bożego Miłosierdzia's post 14/05/2021

Niedługo „dzwon nadzieji” trafi do Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica

Photos from Gość Niedzielny's post 26/04/2021

Is God calling you to be a Franciscan Brother or a Priest ? More information with our vocation director Fr. Kaggwa 0770461216

Basic requirements:
a Ugandan, Catholic, single, male, aged 18-25, with Senior 6 results: for “Arts” at least 10 points; for “Science” at least 7 points); of good health, sincere desire to love God and serve His people, and share a common life.

Photos from Gość Niedzielny's post 23/04/2021

Photos from Gość Niedzielny's post

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 22/04/2021

Jubilee of Conventual Franciscan Friars in Uganda.
Mass at Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica led by Bishop Paul Ssemogerere (bishop of Kasana-Luweero and Apostolic Administrator of Kampala Archdiocese).

Among many guests Minister General Fr. Carlos Trovarelli, Provincial from Krakow, Poland Fr. Marian Kajubi, Provincial of Kenya Fr. Obed Karobia.

Glory to God for the 20 years of presence and work of the Greyfriars in Uganda

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 20/04/2021

Franciscan Friars at Kakooge with Minister General friar Carlos Trovarelli and Minister Provincial Fr. Marian Kajubi Gołąb.

Kakooge Mission is the first presence of the greyfriars in Uganda established 20years ago in 2001.

16/04/2021

Dear Friends and Family. On Thursday 22nd April 2021 we Franciscans Friars working in Kakooge, Matugga and Munyonyo will celebrate 20 years of our presence and work in Uganda. Please join us for thanksgiving Mass at Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica on Thursday at 11am. Mass will be celebrated by our Minister General Fr. Carlos Tovarelli from Rome and Fr. Marian Kajubi our Provincial from Poland.
We have reasons to thank God. 🙏

Dear Friends and Family. On Thursday 22nd April 2021 we Franciscans Friars working in Kakooge, Matugga and Munyonyo will celebrate 20 years of our presence and work in Uganda. Please join us for thanksgiving Mass at Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica on Thursday at 11am. Mass will be celebrated by our Minister General Fr. Carlos Tovarelli from Rome and Fr. Marian Kajubi our Provincial from Poland.
We have reasons to thank God. 🙏

Spoczywaj w pokoju Ssabasumba 03/04/2021

Spoczywaj w pokoju Ssabasumba

(In polish)

Spoczywaj w pokoju Ssabasumba Zmarł Arcybiskup Kampali, Cyprian Lwanga Kizito. "Był naszym „powiernikiem” w Ugandzie. Kilkakrotnie udowodnił, że ma ducha franciszkańskiego i prostotę" -...

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 03/04/2021

We have lost our Archbishop Dr. Cyprian Kizito Lwanga who invited us 20 years ago to Uganda and since then entrusted all three parishes (Kakooge 2001, Matugga 2010, Kampala-Munyonyo 2016) under our pastoral care. He has been also the our legal “trustee” in Uganda. On several occasions he had proven to be of Franciscan spirit and simplicity. Rest In Peace Archbishop.

Polska pomoc w Kenii i Ugandzie w 2020 r. 12/03/2021

Polska pomoc w Kenii i Ugandzie w 2020 r.

About our last sport project implemented in Kakooge Parish through generosity of “Polish Aid” and Embassy of the Republic of Poland in Nairobi. 🙏👍

Polska pomoc w Kenii i Ugandzie w 2020 r. Polska współpraca rozwojowa na rzecz Kenii i Ugandy w 2020 r. Materiał przygotowany na zlecenie Ambasady RP w Kenii - Brian Otieno (Kenia) oraz Stuart Tibaw...

Photos from Franciscans of Uganda - Greyfriars's post 28/02/2021

On February 22-26, 2021, the Assistant General for the African Federation (AFCOF), Friar Anthony Bezo KUTIERO, visited our mission. While with us he gave classes to novices in Kakooge, postulants in Kampala-Munyonyo and led recollection day.

AFCOF (African Federation of Conventual Franciscans) is compromised of Zambia, Kenya, Tanzania, Burkina Faso, Ghana, Malawi and Uganda.

10/01/2021

Archbishop Cyprian Kizito Lwanga handing over relics of Uganda Martys (St Charles Lwanga and Matia Mulumba) to our friends from The Mission for the Poor przy Bazylice św. Jacka w Chicago / USA of Saint Hyacinth Basilica at Munyonyo Martyrs' Shrine - Uganda Martyrs Basilica

25/10/2020

Congratulation to our friar Mauro Gambetti /guardian of the Friary in Assisi upon being today elevated to the rank of Cardinal in the Church.

https://www.vaticannews.va/en/pope/news/2020-10/pope-consistory-creation-13-new-cardinals-thirteen.html

21/10/2020

Friars Augustine Kaddu and Paul Mutaasa greeting from Rome. They have started Italian course and soon will be ready for theology... pray for them.

14/10/2020

Wanda Błeńska

Już w niedzielę TAKA okładka Przewodnik Katolicki z Doktą - podoba się Wam? 😍😁

W najbliższych dniach w mediach o Doktor Błeńskiej będzie więcej, zapraszamy:
🎥 Z życia Kościoła TVP3 Poznań – nagranie dostępne na https://poznan.tvp.pl/1710625/z-zycia-kosciola
🎧 Radio Emaus |15.10.2020r. o 8.30
🎧 Radio Poznań |16.10.2020r. o 8.15
💻 misyjne.pl – wywiad dostępny na https://misyjne.pl/ |17.10.2020r.
📰 Gość Niedzielny |18.10.2020r.
📰 Przewodnik Katolicki |18.10.2020r.
🎧 Jedynka - Program 1 Polskiego Radia pasmo Familijna Jedynka |18.10.2020 r. po 8.00
🎥 Okiem Wiary TVP Info |18.10.2020 r. o 16.00

O Dokcie przeczytacie również na łamach Gazeta Wyborcza Poznań oraz Aleteia PL - Duchowość i lifestyle.

Jest w czym wybierać! 🥰

[09/25/20]   PROGRAMME FOR CHURCH RE-OPENING SUNDAY 27.09.2020

MATUGGA PARISH CHURCH
1. 07:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
2. 08:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
3. 09:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
4. 10:00am - Luganda (Sacred Heart Choir)
5. 11:00am - English (Sacred Heart Choir)
6. 05:00pm - English (St. Joseph of Cupertino Choir)

SUB PARISHES:
MASS: 7:30am Katalemwa, 10am Migadde
SERVICE: Kabunza, Wabitembe, Kiryagonja, Ssanga, Kitakuta, Wattuba and Nakukuba

NOTE: Maximum of 70 people allowed for each Mass

Daily Mass: 7am

Every Thursday – Adoration of the Blessed Sacrament together with confession 7:30 – 6:00pm

Parish Office: Tue – Fri 8am – 5pm
Sat – 8am – 1pm
Parish office with Parish priest: Tue 9am – 1pm or any other day and time on appointment

NOTE THE FOLLOWING
i. Entrance only through Tent facing the main gate for MoH SOPs: Masks, Temperature Check, Sanitization, & Registration Social Distance) “check point” (A Maximum of 70 people allowed for each Mass)
ii. The Protocol Team will direct Christians on the sitting arrangements

iii. Exit: only through the Side Chapel, the 3rd door.

Further guidance from Kampala Archdiocese to also be followed

FR. ADAM MUTEBI KLAG OFMConv.
PARISH PRIEST

ENTEEKATEEKA EY’OKUGOBERERA MUKUGGULAWO EKLEZIA SANDE 27.09.2020

EKLEZIA Y’EKIFO E MATUGGA
1. 07:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
2. 08:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
3. 09:00am - Luganda (St. Cecilia Choir)
4. 10:00am - Luganda (Sacred Heart Choir)
5. 11:00am - English (Sacred Heart Choir)
6. 05:00pm - English (St. Joseph of Cupertino Choir)

EBISOMESA:
MISSA: 7:30am Katalemwa, 10am Migadde
EMISOMO: Kabunza, Kiryagonja, Ssanga, Kitakuta, Wattuba, Nakukuba and Wabitembe.

WETEGEREZE: Abakristu Abatasukka 70 Bebakkirizibwa Mu Buli Missa Oba Omusomo

MISSA EZABULI LUNAKU E MATUGGA: 7am

OKUSINZA ESAKRAMENTU N’OKWEJJUSA: Buli Lwakuna 7.30am – 6:00pm

WOFIISI Y’EKIFO: Tue – Fri 8am – 5pm
Sat – 8am – 1pm
OMUKULU W’EKIFO MU WOFIISI: Tue 9am – 1pm oba nga olaze okujjakwo mu budde (on appointment)

EBIKULU EBY’OKUGOBERERA:
i. Okuyingira: Tuyingira nga tuyita mu weema etunudde obuterevu mu gate y’ekifo Tukebere bino: (MoH SOPs) Masiki, okupima ebbugumu. okunaaba mu ngalo, okwewandiisa, okukuuma amabanga)

ii. Tiimu enteesiteesi (Protocol Team) ejja kulungamya Abakristu ku ngeri y’okutuulamu.

iii. Okufuluma: Tufulumira mu mulyango gwa Side Chapel, n’omulyango ogw’okusatu

OKULUNGAMIZIBWA OKUNAVA KU SSAZA EKKULU ELYA KAMPALA NAKWO KUJJA KUGOBERERWA.

FR. ADAM KLAG OFMConv.
PARISH PRIEST

Videos (show all)

St. John Paul II Technical Institute Kakooge
YouthCamp'2017

Location

Telephone

Website

MORE INFORMATION YPU CAN FIND ON: http://www.greyfriars.ug http://www.matugga.greyfriars.ug OFFICIAL WEBSITE (ROME) http

Address


Franciscan Friars
Kampala

General information

Conventual Franciscan Friars in Uganda Order of Friars Minor Conventual in Uganda Join the BrotherHood, The Conventual Franciscans The First Order of Franciscans is made up of three orders of Friars. All of these friars live by the Rule of 1223, written by St. Francis of Assisi. The Conventual Franciscan Friars date back to the days of Saint Francis. We were those early Friars who ministered in large urban areas and lived in houses called "convents" and thus the name Conventual. All three branches had their beginnings during the time of Saint Francis, certainly a testament to the universality of his witness and message, and the need to express it in many ways. With Francis as our spiritual father and Clare as our spiritual mother, we are all brothers and sisters to one another in the Franciscan movement and thus brothers and sisters to all of God's children and creation. At times all branches come together to support a common ministry. This is perhaps best exemplified at the United Nations with Franciscans International, a non-governmental organization (NGO) that is considered one of the most powerful NGOs at the UN. How We Live Community life is at the heart of our religious commitment. We live together and care for one another as brothers. We vow to live with other Franciscan brothers and priests as witnesses to the Gospel. While we are involved with active ministry, we also stress a life of prayer and contemplation. We daily pray the Liturgy of Hours together and share in Eucharist. We also have retreats, days of recollection, and monthly house chapters. These chapters are spiritual days when we purposely share our faith, discuss house business, and evaluate our faithfulness to our commitment. Living with other Friars allows us to keep focused on our vows and to share mutual support through common meals and fraternity. In a world of constant motion and and apparent chaos, it allows us to slow down and image the value of Christian communal living as exemplified by the early disciples. In the heart of the mystery of God; Father, Son and Holy Spirit, is relationship. Consequently, our relationships with one another in community help us to grow in relationship with God and with everyone we serve. If you are Ugandan and feel that God is calling you to franciscan life, please contact our Vocation Director in Uganda: friar Marian Kajubi (Matugga)
Other Religious Centers in Kampala (show all)
Musa Islamic Centre Musa Islamic Centre
Musa Islamic Centre
Kampala, 1230

We teach Islamic religion and more so in Quraan memorisation..we also help needy moslem farmilies and new converts.We teach young boys and girls.

Divine Care Ministries Divine Care Ministries
P.O.Box 6781 Kampala Uganda
Kampala, 00000

Located in Kampala, Uganda, Divine Care Ministries (DCM) helps people in helpless situations like the sick who cannot afford medical care, the poor lacking food, clothing and shelter in the name of Jesus Christ.

GOD'S Healing POWER International GOD'S Healing POWER International
73,kampla_uganda
Kampala, COME FOR EVERYTHING IS READ

Its to help so many people's souls to come out of darkness.

MBI Christian Fellowhip - focus UG MBI Christian Fellowhip - focus UG
Kampala

The organisation evangalise en disciple students at compus.it also equips members with leadership skills..we always gather every thursday en share the word of God..it is under Focus ug..(mat 28:19)

Bagonza Ministries Bagonza Ministries
Kampala

I am Pastor Willow Creek Church Mbarara Uganda.We are involved in preaching the Gospel of salvation both indoors and outdoor Gospel crusade.

Osborn Muyanja Ministries - OMM Osborn Muyanja Ministries - OMM
Kampala

- WITNESSES OF THE FINISHED WORK OF CHRIST . - PEOPLE MATTER - TEAM WORK & INNOVATION

Just For All Orphans and Widows' Ministry Just For All Orphans and Widows' Ministry
Kampala

Just For All Orphans and Widows' Ministry is a voluntary Christian based non-profit ministry in Kampala, Uganda, serving orphans and widows meals, services

Blessed Hope Champions Academy Blessed Hope Champions Academy
Kampala

With God's provision through co-workers in Uganda and the USA, Pastor Joel is now caring for over 400 orphans, providing love and hope for a better future.

The salvation army masese uint at the otc The salvation army masese uint at the otc
Kyankwazi Hoima Road.45 Minute Drive From The Road.
Kampala, 11776 KPL, 0777766904 CONACT OF THE PASTOR/ CORPS OFFICER

we are part of the universal evangelical church

Mt. Zion House of Prayer International Mt. Zion House of Prayer International
Kirombe - Luzira
Kampala, 0414

You feel like visiting us for worship here in Kampala please call on +256 752 934 458 or leave me a line thank you.

Worship Harvest Ministries Worship Harvest Ministries
Naalya
Kampala

We are a movement of the GOSPEL, DISCIPLESHIP and MISSION catalyzing SPIRITUAL, SOCIAL and ECONOMIC renewal in our immediate communities, and as a result the world.

Bweyogerere Marrieds Ministry Bweyogerere Marrieds Ministry
Watoto Church Bweyogerere
Kampala, 25641

Strong, Healthy Families built on biblical principles.