Pontifical Mission Societies Sri Lanka

Pontifical Mission Societies Sri Lanka

Comments

My dear brothers and sisters, we are ready to celebrate the World Mission Sunday. So please pray for the local and Universal church as a one familly.
Fr. Basil - ND PMS- Sri Lanka 🇱🇰
"Month of March
dedicated to St Joseph"

The month of March is dedicated to St Joseph, husband of the Blessed Virgin Mary and the foster-father of Jesus. St Joseph is the Patron Saint of Fathers, Workers, is seen by many as the Patron Saint of the New World, as well as numerous other causes.

"Prayer to St Joseph"

Glorious Saint Joseph,

pattern of all who are devoted to toil,

obtain for me the grace to toil in the spirit of penance,

in order thereby to atone for my many sins;

to toil conscientiously,


putting devotion to duty before my own inclinations;

to labour with thankfulness and joy,

deeming it an honour to employ and to develop,

by my labour, the gifts that I have received from Almighty God;


to work with order, peace, moderation, and patience,

without ever shrinking from weariness and difficulties;

to work above all with a pure intention

and with detachment from self,


having always before my eyes the hour of death

and the accounting which I must then render of time ill-spent,

of talents unemployed, of good undone,

and of my empty pride in success,

which is so fatal to the work of God.


All for Jesus, all through Mary,

all in imitation of thee, O Patriarch Joseph!

This shall be my motto in life and in death.

Amen.
Life is not a destination but a journey .I thank my God each time i think of my dear PMS family .It is a God given opportunity for me to experience His tangible Love .Dear Fr.Basil & the staff i thank you ,Praying for you all.Let us continue to unite in prayer Sr.Rupika .
Současná situace na Srí Lance a dopis z Domova sv. Leonarda 🇱🇰 💛

Dům sv. Leonarda, Gambole

Dětský domov v chudé exotické zemi určený pro opuštěné dívky a malé chlapce do pěti let. Nachází se uprostřed ostrova v hornaté části, kde také najdeme srílanské čajové plantáže, které zemi tolik proslavily. Jako jeden z mnoha byl cílem misijní cesty, jejímž výstupem je projekt Cesta čaje realizovaný na mnoha místech českobudějovické diecéze.

O děti se zde starají sestry Blahoslavené Panny a poskytují zde 105 dětem domov, zdravotní péči, oblečení a vzdělání. Díky naší pomoci. Do tohoto křesťanského domova v buddhistické zemi přicházejí děti bez rozdílu etnického nebo náboženského vyznání. Nejčastěji dětem rodiče zemřeli, prodali je, kvůli chudobě je opustili nebo se v rodině vyskytovalo zneužívání nebo násilí.

Vedoucí domova, sestra Pushpa krátce dodává: „Většina z nich tu má opravdový domov a žije opravdu běžným dětským životem, chodí do školy, radují se ze sportovních výsledků, trénují.“

K současné situaci nám také v létě napsala krátkou zprávu o situaci v zemi.

3. 8. 2020 „Jak asi víte, situace na Srí Lance je vážná. Sice nepřibývá tolik případů úmrtí, ale jako ostrov se velmi bojíme toho, že by sem byly importovány nové případy. I přestože je pro naši zemi turistický ruch vedle čajového průmyslu zásadním zdrojem příjmů, až do září jsou zrušeny všechny lety do země. Navíc právě prožíváme s obavami monzunové období dešťů, které je velmi silné. Školy byly otevřeny na jeden týden a poté je vláda opět zavřela… Naše děti i sestry jsou Bohu díky zatím v pořádku. Nevíme ale, jak dlouho je možné držet děti v izolaci bez podnětů ke vzdělání. Snažíme se o jakousi domácí školu, starší děvčata se ráda věnují drobným pracím jako malování a vyšívání obrazů, …

Prosíme vás, nezapomeňte na naše děti, na chudé naší země, kteří se ocitají bez možnosti výdělku.
Děkujeme i za vaše modlitby, ujišťujeme vás o našich modlitbách za Vás!
Sr. Pushpa

Video z Domova sv. Leonarda a službě sester najdete na: https://www.missio.cz/aktuality/projekt-mesice-dubna-dum-sv-leonarda-v-gampole-na-sri-lance/

Děti na Srí Lance můžete podpořit zasláním libovolného daru na účet číslo
72 540 444/2700, variabilní symbol 40 – SRÍ LANKA.

Děkujeme! 💛

Leoš Halbrštát, národní ředitel PMD v ČR
Hana Koukalova, Pontifical Mission Societies Sri Lanka

#missio #pontificalmissionsocietis, #srilanka #dopiszmisii #pomoc #sirotcinec #help #latter #orphanage
Projekt měsíce dubna – pomoc 105 opuštěným dětem v Domě sv. Leonarda v Gampole na Srí Lance

Zařízení mají na starosti sestry Blahoslavené Panny, které poskytují 105 opuštěným dětem přístřeší, jídlo, zdravotnickou péči, oblečení a vzdělání. V domě žijí především dívky, ale do věku 5 let zde pobývají také chlapci, kteří pak odcházejí do chlapeckého domova. Sestry přijímají děti z celé země bez rozdílu etnického nebo náboženského vyznání. Nejčastěji jim rodiče zemřeli, prodali je, v rodině se vyskytovalo zneužívání nebo násilí. Dům samotný se nachází ve střední části ostrova, která snad skýtá dětem potřebný klid pro jejich další rozvoj.

“Nezapomeňte, že u nás máte kdykoli dveře otevřené! Jste to vy, kdo nám pomáháte pomáhat našim opuštěným dětem!” (sestra Pushpa, vedoucí domova)

Tento projekt můžete podpořit zasláním libovolného daru na účet číslo 72 540 444/2700, variabilní symbol 40 – SRÍ LANKA.

Děkujeme!

Více i s videem naleznete na:
https://www.missio.cz/aktuality/projekt-mesice-dubna-dum-sv-leonarda-v-gampole-na-sri-lance/
Leoš Halbrštát, Pontifical Mission Societies Sri Lanka
#missio #pmd #projektmesice #srilanka
Wish you a very happy birthday to you father
GOD WHO SPEAKS – The Year of The Word 2020 – THE BEDE TRILOGY

In accordance with Pope Francis' wishes The Catholic Bishops’ Conference of England and Wales have designated 2020 as 'The God Who Speaks': A Year of the Word to celebrate the 10th anniversary of Verbum Domini - Pope Benedict XVI’s Apostolic Exhortation on ‘The Word of the Lord’, and the 1600th anniversary of death of St Jerome, who translated the Bible into Latin. The Bede Trilogy, a series of three Anglo Saxon adventure novels, weaves Bible stories into the main narrative and fulfils the objectives of this initiative.

Although Bede was a renowned scholar and theologian, and an eminent contributor to western civilisation, very little is known of his early life and youth. In The Bede Trilogy you will be captivated by uplifting stories about Bede and his friends. Historical facts and imaginings provide the backdrop to uplifting stories about the northern saint. Old and New Testament references intertwine themselves throughout The Bede Trilogy.

The Bede Trilogy can be a useful tool for schools and would provide good light reading for readers of all age. Copies can be ordered direct from Amazon or by following the links on The Bede Trilogy website and are available in paperback or on Kindle:

www.bede-trilogy.weebly.com

email: [email protected]
I wish all of you joyfull and loving Cristmas with the blessings from our ever loving Father, pl pray the vitims of our brothers & sisters those who involed on Easter Sunday Attack
I wish all of you Very mean full Cristmas with joyful blessings from our Ever loving Father, Please I humbly reqest to pray for the victims of Easter sunday,
POMOZTE S NÁMI LIDEM NA SRÍ LANCE

Na žádost otce Tadeusze Nowaka OMI, generálního tajemníka Papežského misijního díla šíření víry v Římě, také my vyzýváme k pomoci prostřednictvím Papežských misijních děl v České republice.
Na Srí Lanku můžeme nabídnout své modlitby za zavražděné a jejich blízké a zaslat svůj dar prostřednictvím PMD na účet:
72540444/2700, VS 999 – Srí Lanka

Přispějte darem dle svých možností, žádný dar není malý.
Ze srdce děkujeme!
Více na: https://www.missio.cz/aktuality/pomozte-s-nami-lidem-na-sri-lance-po-teroristickych-utocich/

Paxart Studio, Martin J. Rýznar, Leoš Halbrštát, Pontifical Mission Societies Sri Lanka
POZDRAV Z GENERÁLNÍHO SHROMÁŽDĚNÍ PMD V ŘÍMĚ 😊

Pozdrav s dalšími národními řediteli Papežských misijních děl, kterých je celkem přes 130, posílá náš národní ředitel PMD Leoš Halbrštát a děkuje za modlitby.

Papežská misijní díla zasedají spolu s prefektem Kongregace pro evangelizaci národů kardinálem Fernandem Filonim.
První část zasedání je věnována pastoračním otázkám a tématům "Život jako misie" a "Teologie misie". Ve středu ráno se národní ředitelé PMD zúčastní audience papeže Františka na náměstí sv. Petra a odpoledne budou v bazilice sv. Petra slavit mši svatou s hlavním celebrantem kardinálem Filonim.

V druhé části programu budou národní ředitelé jednat o misijních projektech a diskutovat budou o Mimořádném misijním měsíci říjnu 2019. V pátek se za účasti P, Hanse Zöllner SJ, vedoucího Centra pro ochranu nezletilých Papežské univerzity Gregoriana budou zabývat tématem ochrany nezletilých.

Pontifical Mission Societies Malawi, Pontifical Mission Societies Sri Lanka,
Missio, Missio Sacbc,

#missio
"එන්න යන්න ජේසුගේ ආදරයේ කතාව කියන්න. . . "
ධර්මදූත සජීවක සුහද හමුව
අගෝස්තු 05 වන සෙනසුරාදා
රාත්‍රී 9. 00 ට වර්බුම් නාලිකාවෙන්
https://www.facebook.com/VerbumTelevision/videos/1402020579833614/

The Pontifical Mission Societies is an invitation to share in the command of Jesus Christ when He said, "Go out to the whole world and make disciples".

Operating as usual

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 30/11/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 22/11/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

27/09/2021
Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 08/09/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

18/08/2021
Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 02/08/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

27/07/2021

ASIA/SRI LANKA - Day of indigenous clergy and contribution to the Pontifical Society of St. Peter the Apostle

Colombo (Agenzia Fides) - "You whom I have taken from the ends of the earth and summoned from its far-off places, You whom I have called my servant, whom I have chosen and will not cast off": is the theme of the special Day of the indigenous clergy inspired by the Biblical passage of Isaiah (Is 41,9) which, organized by the National Directorate of the Pontifical Mission Societies (PMS) in Sri Lanka, will be celebrated tomorrow July 25 and intends to raise awareness on vocations to the priesthood and on the formation of young people on their path to priesthood. "You are my servant, chosen", reads the poster drawn up by the Sri Lankan PMS and spread throughout the dioceses of the country. The faithful, despite the hard times marked by the Covid-19 pandemic, will attend (in a limited number) churches, gathering in prayer for indigenous vocations.
"The Day - explains to Agenzia Fides Fr. Basil R. Fernando, National Director of the PMS in Sri Lanka - will also be the occasion for the special national collection in favor of the Pontifical Society of St. Peter the Apostle which, among the Pontifical Mission Societies, deals specifically with the life of Seminaries and formators". "In this way - continues the Director - the whole Church in Sri Lanka intends to contribute to having at heart the formation of the clergy both in our nation, but also in all other countries of the world, with a universal horizon that is always that of the Catholic Church. We live in very difficult times, the wounds of disease, poverty, and indigence are making themselves felt, people suffer from the lockdowns imposed by the pandemic and many families have great difficulties for daily sustenance, today especially in the western part of Sri Lanka. Despite all this, faith pushes us to broaden our gaze, to consider those who suffer throughout the world, to pray and materially help the life of the Church and the formation of the 'workers of the Lord's vineyard'. For this reason, the 12 dioceses of the nation, which a month ago received an envelope from all the parishes to donate their offering, will contribute with their heart and with great sacrifice to the Society of St. Peter the Apostle, offering one’s contribution during the Eucharistic celebration tomorrow July 25". The contributions collected will be destined above all to major and minor Seminaries to help the formation of future priests.
Alongside the collection, special prayers will be recited during mass so that more and more young people will respond to the call of the Lord, to become priests.
The Day of the Indigenous Clergy explicitly refers to the Society of St. Peter the Apostle, founded in France in 1889 thanks to the work of two women, Stephanie and Jean Bigard, with the idea of preparing and contributing materially and spiritually to evangelization, helping to develop in every nation with an indigenous clergy.
According to the Statistical Yearbook of the Catholic Church (2019) in Sri Lanka, out of a population of 21.8 million, Catholics are 1.6 million; there are 953 diocesan Catholic priests, while 580 are those belonging to religious congregations. (PA) (Agenzia Fides, 24/7/2021)

ASIA/SRI LANKA - Day of indigenous clergy and contribution to the Pontifical Society of St. Peter the Apostle

Colombo (Agenzia Fides) - "You whom I have taken from the ends of the earth and summoned from its far-off places, You whom I have called my servant, whom I have chosen and will not cast off": is the theme of the special Day of the indigenous clergy inspired by the Biblical passage of Isaiah (Is 41,9) which, organized by the National Directorate of the Pontifical Mission Societies (PMS) in Sri Lanka, will be celebrated tomorrow July 25 and intends to raise awareness on vocations to the priesthood and on the formation of young people on their path to priesthood. "You are my servant, chosen", reads the poster drawn up by the Sri Lankan PMS and spread throughout the dioceses of the country. The faithful, despite the hard times marked by the Covid-19 pandemic, will attend (in a limited number) churches, gathering in prayer for indigenous vocations.
"The Day - explains to Agenzia Fides Fr. Basil R. Fernando, National Director of the PMS in Sri Lanka - will also be the occasion for the special national collection in favor of the Pontifical Society of St. Peter the Apostle which, among the Pontifical Mission Societies, deals specifically with the life of Seminaries and formators". "In this way - continues the Director - the whole Church in Sri Lanka intends to contribute to having at heart the formation of the clergy both in our nation, but also in all other countries of the world, with a universal horizon that is always that of the Catholic Church. We live in very difficult times, the wounds of disease, poverty, and indigence are making themselves felt, people suffer from the lockdowns imposed by the pandemic and many families have great difficulties for daily sustenance, today especially in the western part of Sri Lanka. Despite all this, faith pushes us to broaden our gaze, to consider those who suffer throughout the world, to pray and materially help the life of the Church and the formation of the 'workers of the Lord's vineyard'. For this reason, the 12 dioceses of the nation, which a month ago received an envelope from all the parishes to donate their offering, will contribute with their heart and with great sacrifice to the Society of St. Peter the Apostle, offering one’s contribution during the Eucharistic celebration tomorrow July 25". The contributions collected will be destined above all to major and minor Seminaries to help the formation of future priests.
Alongside the collection, special prayers will be recited during mass so that more and more young people will respond to the call of the Lord, to become priests.
The Day of the Indigenous Clergy explicitly refers to the Society of St. Peter the Apostle, founded in France in 1889 thanks to the work of two women, Stephanie and Jean Bigard, with the idea of preparing and contributing materially and spiritually to evangelization, helping to develop in every nation with an indigenous clergy.
According to the Statistical Yearbook of the Catholic Church (2019) in Sri Lanka, out of a population of 21.8 million, Catholics are 1.6 million; there are 953 diocesan Catholic priests, while 580 are those belonging to religious congregations. (PA) (Agenzia Fides, 24/7/2021)

24/07/2021
19/06/2021
Pontifical Mission Societies Sri Lanka 17/06/2021

Pontifical Mission Societies Sri Lanka

Visit our website to see more details about us :
https://www.pmssrilanka.com/

Pontifical Mission Societies Sri Lanka We respectfully and joyfully convey our best wishes toRev. Fr. Basil Rohan Fernando, for being appointed for the second term as theNational Director of thePontifical Mission Societies,Sri Lanka on the … Continue reading We respectfully and joyfully convey our best wishes to Rev. Fr. Basil Rohan Fe...

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 05/05/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

Photos from News - Archdiocese of Colombo's post 01/05/2021

Photos from News - Archdiocese of Colombo's post

The Blessing of the Chapel of Heroes of Faith 2021-04-21 by His Eminence Malcom Cardinal Ranjith 26/04/2021

The Blessing of the Chapel of Heroes of Faith 2021-04-21 by His Eminence Malcom Cardinal Ranjith

https://youtu.be/c93KflnFYSI

The Blessing of the Chapel of Heroes of Faith 2021-04-21 by His Eminence Malcom Cardinal Ranjith The Blessing of the Chapel of Heroes of Faith in the New Symmetry 2nd Commemoration Anniversary of Ester Sunday Bomb Attack 2021-04-21 by His Eminence Malcom...

Yukthiya Wenuwen (යුක්තිය වෙනුවෙන්) - Dr. Nanda Malini [Official Video] 25/04/2021

Yukthiya Wenuwen (යුක්තිය වෙනුවෙන්) - Dr. Nanda Malini [Official Video]

https://www.youtube.com/watch?v=W7xP_dXaQcQ&ab_channel=Dr.RohanaWeerasingheOfficial

Yukthiya Wenuwen (යුක්තිය වෙනුවෙන්) - Dr. Nanda Malini [Official Video] Yukthiya Wenuwen (යුක්තිය වෙනුවෙන්)2021 අප්‍රේල් 21 දිනට යෙදෙන විශ්වාසයේ විරුවන්ගේ දෙවර්ෂ පූර්ණ සැමරුම වෙනුවෙන් නිර්මාණය කරන ල...

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 23/04/2021

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post

04/04/2021
piyathumanlage udawwa බුදුබණ අසා නැගණිය හා පියා රැකගන්නා පුතාට බැසිල් රෝහණ පියතුමාගෙන් උදව් . 03/04/2021

piyathumanlage udawwa බුදුබණ අසා නැගණිය හා පියා රැකගන්නා පුතාට බැසිල් රෝහණ පියතුමාගෙන් උදව් .

https://youtu.be/XgLdjQmSyFs

piyathumanlage udawwa බුදුබණ අසා නැගණිය හා පියා රැකගන්නා පුතාට බැසිල් රෝහණ පියතුමාගෙන් උදව් . (කාංචන කුමාර ආරියදාස 0773416157 / 0706416157)බුදුබණ අසා නැගණිය හා පියා රැකගන්නා පුතාට බැසිල් රෝහණ පියතුමාගෙන් උදව් .දෑස නොපෙනෙන ...

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 28/03/2021

Palm Sunday.
March 28
The final Sunday of Lent, the beginning of Holy Week, and commemorates the triumphal entrance of Christ into Jerusalem* (Matthew 21:1-9), when palm branches were placed in His path, before His arrest on Holy Thursday and His Crucifixion on Good Friday.
So they took branches of palm trees and went out to meet him, crying, "Hosanna! Blessed is he who comes in the name of the Lord, even the King of Israel!" And Jesus found a young ass and sat upon it; as it is written, "Fear not, daughter of Zion; behold, your king is coming, sitting on an ass's c**t (John 12:13-15)!"
The Sunday before Easter Sunday is celebrated as Palm Sunday and the worship services on Palm Sunday include a procession of the faithful carrying palms, representing the palm branches the crowd scattered in front of Jesus as he rode into Jerusalem, in which the faithful in song and gesture imitate the Hebrew children who went to meet the Lord singing "Hosanna.
In the Bible, the four gospels of Matthew, Mark, Luke, and John describe the events.
There is a special entrance at the beginning of each Mass, either simple or solemn. This includes a blessing of the palms and the gospel reading of the entrance into Jerusalem (Mathew: 21:1-11; Mark 11:1-10; John 12:12-16; Luke 19:28-40).
Palm branches are a widely recognized symbol of peace and victory, hence their preferred use on Palm Sunday. The use of a donkey instead of a horse is highly symbolic, it represents the humble arrival of someone in peace. A king would have ridden a horse when he was bent on war and ridden a donkey to symbolize his arrival in peace. Jesus' entry to Jerusalem would have thus symbolized his entry as the Prince of Peace, not as a war-waging king.
The faithful have traditionally decorated their houses with the palms from Palm Sunday, and, in many countries, a custom developed of weaving the palms into crosses that were placed on home altars or other places of prayer. Because the palms are blessed, they are appropriately gathered at the church and incinerated to create the ashes that will be used in the following year's Ash Wednesday observance.
Palm Sunday traditionally has two focal points. One is the entrance of Jesus into Jerusalem just days before his arrest, trial and crucifixion. He was greeted with acclaim by residents, who placed branches of palm trees in his path, a sign of respect for an arriving messiah. Within a week, the people of Jerusalem were making a different cry: “Crucify him!”
The other focal point is the reading of the Passion Gospel, the entire story of Jesus' final hours, beginning with his torment in the Garden of Gethsemane and concluding with his death on the cross and the placing of his body in a tomb. Thus the day usually is known as the Sunday of the Passion: Palm Sunday.
Palm Sunday reminds us that He is King of our lives and that we need to honor Him as such. Those early disciples sang, hosanna, blessed is He who comes in the name of the Lord (St. Matthew 21:9).
"Hosanna to the Son of David!"
"Blessed is he who comes in the name of the Lord!"
"Hosanna in the highest!"

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 25/03/2021

Annual Lenten day of recollection National PMS office ND and the staff.

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 19/03/2021

"St. Joseph pray for us" have a blessed feast day! 2021-03-19

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 19/03/2021

Rev.Fr.Basil Rohan Fernando PMS national director has celebrated mass for his new appointment. 2021-03-17

17/03/2021
17/03/2021
17/03/2021
17/03/2021
17/03/2021
17/03/2021
Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 17/03/2021

දෑස් නොපෙනෙන පියා සහ නැගෙණිය රැකගන්නා පුතුට ගරු බැසිල් රොහාන් පියතුමන්ගේ සෙනෙහෙබර දෑත් දිගුවෙයි
දෑස නොපෙනෙන පියා හා පුංචි නංගි බලාගන්නා දඹුල්ලේ පුංචි පුතකු පිළිබඳව පුවතක් පසුගිය දිනක රූපවාහිනි නාලිකාවක් හරහා විකාශය වනු දක්නට ලැබුණි.
එම පුවත දැකීමත් සමඟ දිවයින පුරා කුඩා දු දරුවන් වෙනුවෙන් තම ශ්‍රමය කාලය නිරන්තරයෙන්ම කැපකරමින් ඔවුන් වෙනුවෙන්ම සේවයට කැපව සිටින ශුද්ධාසනීය ධර්මදුත සංගම් ජාතික අධ්‍යක්ෂ ගරු බැසිල් රොහාන් ප්‍රනාන්දු පියතුමන් තවත් ගරු පියතුමන්ලා පිරිසක් එම නිවසට පැමිණීමට කටයුතු කර තිබුනා.
එහිදී එම පවුලට එදිනෙදා වැඩකටයුතු සඳහා අවශ්‍ය කරන භාණ්ඩ මෙන්ම අහාර ද්‍රව්‍ය ලබාදීමට කටයුතු කරනු ලැබුවා.
එම නිවසේ කුඩා දරුවන් දෙදෙනාගේම අධ්‍යාපන කටයුතු වෙනුවෙන්ද උපකාර කිරීමට කටයුතු කළ ගරු බැසිල් රොහාන් පියතුමන් කියා සිටියේ ජාති ආගම් භේද නොතකා එකම රටක ජනතාව ලෙස එකිනෙකාට උදව් කරමින් සහයෝගයෙන් සිටියයුතු බවත් එම දරුවන්ගෙන් බලාපොරොත්තුවන එකම දෙය අධ්‍යාපන කටයුතු හොඳින් සිදුකර රටට වැඩදායි පුද්ගලයින් බවට පත්වීම පමණක් බවයි

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 19/02/2021

Way of the cross PMS national office 2021-02-19

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 17/02/2021

ASH WEDNESDAY MASS 2021-02-17

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 12/02/2021

Fr. Basil Rohan Fernando the PMS National Director of Sri Lanka has celebrated his birthday with the staff.
2021-02-12

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 12/02/2021

Fr. Basil Rohan Fernando the PMS National Director of Sri Lanka has celebrated birthday mass with staff 2021.02.12

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 03/02/2021

Presentation of Jesus mass at PMS national office 2021-02--02

Photos from Pontifical Mission Societies Sri Lanka's post 21/01/2021

#2021 #Holy #Childhood #Sunday

31/12/2020

Videos (show all)

175th Holy Childhood Jubilee House 2020-09-27
Special Message
THE  LOARD IS RISEN
THE LOARD IS RISEN
Special Message - Sinhala 2020/03/22
message about corona virus 2020-03-18
Message to All sri lankans 2020/03/17

Location

Telephone

Address


Colombo

Opening Hours

Monday 09:00 - 16:30
Tuesday 09:00 - 16:30
Wednesday 09:00 - 16:30
Thursday 09:00 - 16:30
Friday 09:00 - 16:30
Other Religious Organizations in Colombo (show all)
Cinnamon Gardens Baptist Church Cinnamon Gardens Baptist Church
120 Dharmapala Mawatha
Colombo, 00500

The page of Cinnamon Gardens Baptist Church - Sri Lanka Weekly Sunday Services Tamil Service - 7:30 AM Sinhala Service - 9:00 AM English Service - 10:30 AM

St Andrew's Youth St Andrew's Youth
St. Andrew's Church, Colombo 15
Colombo, 01500

St. Andrews youth Founded on 4th September 2011 by Rev. Bro Nalin.

Our Lady of Mount Carmel Church Wellapalliya, Palliyawatta Our Lady of Mount Carmel Church Wellapalliya, Palliyawatta
Palliyawatta,church
Colombo, 11300

Our Lady of Mount Carmel Church - Wellapalliya Palliyawatta is recognized as a Roman Catholic Parish at Wattala Deanary, Colombo Diocese - Sri Lanka

Unity of srilanka Unity of srilanka
Colombo
Colombo, 24

The Preaching Platform The Preaching Platform
Colombo, 00400

The light of God's life giving Word radiating from the beautiful island of Sri Lanka

St.James' Church Kotahena Youth Fellowship St.James' Church Kotahena Youth Fellowship
No:82,Kotahena Street Colombo 13
Colombo

WE ARE UNIQUE....WE ARE ONE...WE LIVE TOGETHER

Sri Lankan Tibetan Buddhist Brotherhood Society Sri Lankan Tibetan Buddhist Brotherhood Society
Sri Saripuththaramaya, Matha Road,
Colombo, 00800

Sri Lankan Tibetan Buddhist Brotherhood Society aims to raise understanding and awareness of the common Buddhist heritage of the Sri Lankan and Tibetan peoples.

ශ්රි ප්රඥාවර්ධන දහම් පාසල-Sri Pragna ශ්රි ප්රඥාවර්ධන දහම් පාසල-Sri Pragna
Wordplace
Colombo, 00800

‌තිලකරත්නාරාමය පුරාණ විහාරය සහා ශ්‍රී ප්‍රඥාවර්ධන දහම්පාසල.

I am a Catholic I am a Catholic
Colombo, +94

This is a Catholic group in Sri Lanka (Roman specimen) well knows as “Sinhala Catholics”. But anyone can join with us represent the Catholics in the world.

කළණ මිතුර Kalana Mithura කළණ මිතුර Kalana Mithura
Kalana Mithura
Colombo, 00700

මුහුණුපොතෙ අතර මන් උ ඔබට සෑබෑවට ඈති ලොකය දකින්නට.වෙන්ස්ව ජිවිතය දකින්නට.ඔබට ඈරයුම.

Church Of The Good Shepherd Thimbirigasyaya Church Of The Good Shepherd Thimbirigasyaya
118 Jawatte Road
Colombo, 00500

English Worship Services are at 6.30am, 8.00am and 5.30pm every Sunday , All services include Praise, Worship, Sharing of Gods word and Holy Communion. Every 4th Sunday , only one combined service is held at 8am.

සුරකිමු බුදු දහම සුරකිමු බුදු දහම
Ministry Of Buddha Sasana, No:135, Srimath Anagarika Dharmapala Mawatha, Colombo.
Colombo, 00700

දානයන් අතර උතුම්ම දානය ධර්ම දානයයි!