Christian Albanian Heritage

Christian Albanian Heritage

Commentaires

A history rich, deeply felt novel about family ties, immigration, sexual longing, faith, and desire. A Welsh family and an Albanian family become intertwined with the birth of a grandchild.
Simultaneously raw and luminous.
Masakrat dhe Shperngulja masiive e Çamerise qe plani ketyre masakrimeve u be qe ne fillim te vitit 1800
Rrjedhoja e permbledhur ne pjes ete shkurtra deri te Masakra e fundit 1944... pjeset me rrefimet e Deshmitareve te gjalle te masakres vazhdojne...
Tragjedite e Çameve Ato sot ne Turqi
ajo qe kemi nevoje
me ngrit psikologjine
Kemi nevoje per Gallata qe te Qeshim Pak. Ajo qe kemi nevoje ne kete kohe EShte Qetesimi i mendjes
Duke marre shkas nga komenti i nje musliman azgani drejtuar nje komentuesi tjeter ne faqen e hoxh Visit, qe m'u duk si akuze ndaj jomuslimaneve per virusin:
"..or qafir mor idiot,pis palafsh, ra puna juaj si ti që jetoni me qent dhe kafshe jeni ber krejt virusa, juve qafirave duhet nji helm me ju mbyt krejt se flliqet boten ju pisa "Milet" ahaaa.. a nuk jeni duke par se ju qafira jeni ba shkak e sebep me turli far virusash do ta infektoni tan Boten pffff pisa t'flliqt..!!"
[qafir / kaffir - dmth mosbesues, jo-musliman]

Koronavirus eshte quajtur ndryshe MERS - Middle East Respiratory Syndrome

"Rreth MERS: (Shqip: Sindromi i frymëmarrjes i Lindjes e Mesme) është një sëmundje e shkaktuar nga një virus (më saktësisht, Coronavirus, MERS-CoV). Shumica e pacientëve MERS zhvilluan sëmundje të rënda të frymëmarrjes me simptoma të ethe, kollë dhe gulçim. Rreth 3 ose 4 nga çdo 10 pacientë të raportuar me MERS kanë vdekur.

Të gjitha rastet janë të lidhura me Gadishullin ARABIK
Zyrtarët shëndetësorë raportuan për herë të parë sëmundjen në Arabinë Saudite në Shtator 2012..." etj. lexoni linkun per me shume:

Te flasesh per fe eshte tregues qe ke nevoje per burg qe te vish ne vete.
A ndodhet ne kete grup ndonje specialist apo i apasionuar mbi profetcite?! Te komentoj posht kush e ndjen veten, kam nje rast qe desha mendim!
https://www.gofundme.com/help-muki-fight-through

Vllezer te nderuar pershendetje
Shoku yn Nga Rahoveci i cili se fundi pati nje aksident ne NY USA ka nevoje per ndimen e secilit nga ne,aher ju lutemi ne emer te familjes e shoqerise qe ta shperndani lajmin neper Shqipet ne USA dhe te ndimoni sipas mundesive
Ciao, sto indagando sulla storia della mia famiglia.
I miei antenati sono di Mongrassano e di Torano Castelo, frazione di Sartano.
Se qualcuno mi può aiutare, vorrei sapere se i cognomi Corbelli e Pizzi sono di origine albanese.
Grazie mille.

This page is intended to appear in the eyes of the world, Christian heritage of Albania.

Fonctionnement normal

01/10/2021

Per patriotin e shquar orthodoks shqiptar, Pandel Sotirin. 🇦🇱 themeluesi i pare i shkolles moderne shqipe.

“…Selcë e bukur në luginë,
Ligjëron për Pandelin.
Dy vëllezër nga një derë,
Jo me pushkë, po me penë.
Cili ishte më i miri?
Pandeli Naqo Sotiri…"

Per patriotin e shquar orthodoks shqiptar, Pandel Sotirin. 🇦🇱 themeluesi i pare i shkolles moderne shqipe.

“…Selcë e bukur në luginë,
Ligjëron për Pandelin.
Dy vëllezër nga një derë,
Jo me pushkë, po me penë.
Cili ishte më i miri?
Pandeli Naqo Sotiri…"

27/09/2021

Vrejme qe lulezimi dhe mbijetesa e nje kombi dhe populli mbeshtetet ne tiparet e saj asimiluese ne drite te post-modernizmit dhe globalizimit. Nje nder kriteret eshte trashegimia e emrave dhe shqipetarizmi i tyre ne trajte. Kjo qe ka qene dhe eshte krejte e natyrshme ne Krishterizimin posaçerisht ate katolik nuk qendron ne fete e tjera si kryesisht ate islam. Pavaresisht qe duhet thene qe fatmiresisht sot brezi i ri shqiptar pagezohet me emra shqip ne etimologji e onomasti. Por kemi mundesin qe emerat te trashegimise fetare kristiane qe na lane te paret ti shqiptarizojme siç e thash me siper. Kjo eshte nje vazhdimesi kulturore qe vuloset si gjurme historike dhe veçon e nderon Krishteret Shqiptar nder shekuj.

#ruajeidentitetin 🇦🇱✝️

Vrejme qe lulezimi dhe mbijetesa e nje kombi dhe populli mbeshtetet ne tiparet e saj asimiluese ne drite te post-modernizmit dhe globalizimit. Nje nder kriteret eshte trashegimia e emrave dhe shqipetarizmi i tyre ne trajte. Kjo qe ka qene dhe eshte krejte e natyrshme ne Krishterizimin posaçerisht ate katolik nuk qendron ne fete e tjera si kryesisht ate islam. Pavaresisht qe duhet thene qe fatmiresisht sot brezi i ri shqiptar pagezohet me emra shqip ne etimologji e onomasti. Por kemi mundesin qe emerat te trashegimise fetare kristiane qe na lane te paret ti shqiptarizojme siç e thash me siper. Kjo eshte nje vazhdimesi kulturore qe vuloset si gjurme historike dhe veçon e nderon Krishteret Shqiptar nder shekuj.

#ruajeidentitetin 🇦🇱✝️

16/09/2021

Dr. Ibrahim Rugova
(Nga fjalimi i mbajtur në Paris më 17 dhjetor 1996, me rastin e marrjes së ritullit Doktor Nderi i Universitetit të Parisit)

Pra, Kosova-Dardania është atdheu i Konstantinit të madh dhe i Justinianit, njërit ndër themeluesit e së drejtës romake. Po ashtu, në Dardani, në Ulpianën e bukur, afër Prishtinës së sotme, kemi martirët e parë të krishterimit në Evropë, Florin e Laurin (Flavius et Laurius), 117-135, që ishin skulptorë e minatorë. Dardanët ishin të njohur për muzikën e tyre të instrumentuar me tela e me frymë. Te Prishtina është gjetur instrumenti me frymë, okarina e keramikës e kohës së neolitit. Po ashtu, Kosova-Dardania antike është vendlindja e shenjtëreshës së gjallë Nënë Tereza. Për kërshërinë e këtij auditori, më lejoni të theksoj se emrin Dardania filologjia franceze dhe evropiane e shpjegojnë me fjalën shqipe "dardhë", që do të thotë "vend i dardhëve".

Dr. Ibrahim Rugova
(Nga fjalimi i mbajtur në Paris më 17 dhjetor 1996, me rastin e marrjes së ritullit Doktor Nderi i Universitetit të Parisit)

Pra, Kosova-Dardania është atdheu i Konstantinit të madh dhe i Justinianit, njërit ndër themeluesit e së drejtës romake. Po ashtu, në Dardani, në Ulpianën e bukur, afër Prishtinës së sotme, kemi martirët e parë të krishterimit në Evropë, Florin e Laurin (Flavius et Laurius), 117-135, që ishin skulptorë e minatorë. Dardanët ishin të njohur për muzikën e tyre të instrumentuar me tela e me frymë. Te Prishtina është gjetur instrumenti me frymë, okarina e keramikës e kohës së neolitit. Po ashtu, Kosova-Dardania antike është vendlindja e shenjtëreshës së gjallë Nënë Tereza. Për kërshërinë e këtij auditori, më lejoni të theksoj se emrin Dardania filologjia franceze dhe evropiane e shpjegojnë me fjalën shqipe "dardhë", që do të thotë "vend i dardhëve".

09/09/2021

Ne revistën Albania Faik Dominik Konica shkroi çka vijon:

“Na duhet të luftojmë Turqit e Rij që janë personifikim i kulshedrës në përrallat popullore. Por nëse nesër marrin prap pushtetin turqit e vjetër, atëherë le të sillemi kundër tyne. Vërtet se ka disa burra të mirë mes tyre. Por të rij ose të vjetër, turqit janë turq, dmth janë, si thotë fjala latine, “bukë e nji mielli (ejusdem farinae)”.

Ne revistën Albania Faik Dominik Konica shkroi çka vijon:

“Na duhet të luftojmë Turqit e Rij që janë personifikim i kulshedrës në përrallat popullore. Por nëse nesër marrin prap pushtetin turqit e vjetër, atëherë le të sillemi kundër tyne. Vërtet se ka disa burra të mirë mes tyre. Por të rij ose të vjetër, turqit janë turq, dmth janë, si thotë fjala latine, “bukë e nji mielli (ejusdem farinae)”.

07/09/2021

At Gjergj Fishta 🇦🇱✝️:

Ndihmo Zot si me ki ndihmue 500 vjeç kishin kalue e te bukren kete malesi Turku! e mbante ne robeni, krejt tu e la t'mjeren gjak... frymen tu ja za n'njak e as tu e lan jo drit me pa e rrihe dhe mos me len me kja, me i dhimt mit n'mur me i dhimt gjarpnit nen gur...

Po po 500 vjeç kan kalue se pa Zot kem ken n'lshue e qe ndihm pa pas prej kuj, gjithmon n'grindje me gjin t'huj dhe prap se prap gjall se gjall zhyt e myt e del n'zall!

At Gjergj Fishta 🇦🇱✝️:

Ndihmo Zot si me ki ndihmue 500 vjeç kishin kalue e te bukren kete malesi Turku! e mbante ne robeni, krejt tu e la t'mjeren gjak... frymen tu ja za n'njak e as tu e lan jo drit me pa e rrihe dhe mos me len me kja, me i dhimt mit n'mur me i dhimt gjarpnit nen gur...

Po po 500 vjeç kan kalue se pa Zot kem ken n'lshue e qe ndihm pa pas prej kuj, gjithmon n'grindje me gjin t'huj dhe prap se prap gjall se gjall zhyt e myt e del n'zall!

02/09/2021

János Hunyadi e Gjergj Kastrioti 🇦🇱✝️🇭🇺
Prijes Kalores te jashtezakonshem te shekullit XV.

János Hunyadi e Gjergj Kastrioti 🇦🇱✝️🇭🇺
Prijes Kalores te jashtezakonshem te shekullit XV.

24/08/2021

Identiteti yne Arberor i perbashket ashte i lidhur me historin tone, me gjeografine tone, me personalitet tona, kontributet tona ne shekuj, zakonet e mentalitetin tone perendimor. Kjo ashte thelbesisht i lidhur dhe me figurat tona madhore kombetare, veçanerisht me ato qe nuk i sherbyen vetem kombit tone, por njerezimit mbar, vlerave universale, lirise e qyteterimit, Europes dhe me tej. Perkatsine tone e kane konsoliduar personalitete te dimensioneve universale. Nder to do te permend vetem dy, me emblematiket dhe me simboliket per ne, me te patjetersueshmit e te padiskutueshmit, Gjergj Kastrioti dhe Nene Tereza.

Kjo gje ashte e qarte per shqiptaret e mirefillte! Jo te gjithe e kane fatin e madh te kene te tyret figura si Gjergji apo Nene Tereza, prandaj ne duhet te krenohemi e t’i mbrojme me fanatizem ata. Ky ashte nje privilegj i madh, i pamatshem vlerash per ne.

Identiteti yne Arberor i perbashket ashte i lidhur me historin tone, me gjeografine tone, me personalitet tona, kontributet tona ne shekuj, zakonet e mentalitetin tone perendimor. Kjo ashte thelbesisht i lidhur dhe me figurat tona madhore kombetare, veçanerisht me ato qe nuk i sherbyen vetem kombit tone, por njerezimit mbar, vlerave universale, lirise e qyteterimit, Europes dhe me tej. Perkatsine tone e kane konsoliduar personalitete te dimensioneve universale. Nder to do te permend vetem dy, me emblematiket dhe me simboliket per ne, me te patjetersueshmit e te padiskutueshmit, Gjergj Kastrioti dhe Nene Tereza.

Kjo gje ashte e qarte per shqiptaret e mirefillte! Jo te gjithe e kane fatin e madh te kene te tyret figura si Gjergji apo Nene Tereza, prandaj ne duhet te krenohemi e t’i mbrojme me fanatizem ata. Ky ashte nje privilegj i madh, i pamatshem vlerash per ne.

19/08/2021

🇦🇱✝️❤

🇦🇱✝️❤

18/08/2021

18 Gusht 2021
SHENJTËRIT DARDAN, FLORI DHE LAURI 🙏🌿 ✝️🇦🇱

18 Gusht 2021
SHENJTËRIT DARDAN, FLORI DHE LAURI 🙏🌿 ✝️🇦🇱

Photos from Christian Albanian Heritage's post 15/08/2021

Lezha âsht qyteti qi bashkon tri treva me randsi të veçantë etno-kulturore për Shqipnin e Veriut: Zadrimën, Mirditën dhe Malsinë e Madhe. Ato krahina, s' bashkut edhe me disa treva të tjera të Veriut, nuk e njohne asnjiherë tërsisht autoritetin e pushtetit religjozo-administrativ të osmanve, por u vetqeverisën simbas ligjeve të princit të tyne të fundit, Lekë Dukagjinit dhe jetuen me kujtimin e bamave të Skanderbegut, flamurin e të cilit e ringritne në dhetor të vjetit 1912. 🇦🇱✝️

09/08/2021

Nga thellësia e shekujve plot stuhi e vuajtje vjen fuqishëm amaneti i shenjtë i stërgjyshërve tanë. Sakrificat e tyre për mbijetesë janë të papërshkrueshme. Megjithëse libra të panumërt historie janë shkruar dhe mund të shkruhen akoma mbi kalvarin që kanë kaluar shqiptarët gjatë historisë së tyre, edhe këto përshkrime mbeten disi të kufizuara, dhe nuk mund ta shprehin kurrë plotësisht atë realitet të tmerrshëm nën tiraninë e perandorisë osmano-islamike. Të përndjekur, të shtypur dhe të masakruar në mënyrën më mizore, shqiptarët bënë përpjekje mbinjerëzore për t’i rezistuar kësaj kuçedre, që e kishte origjinën nga gadishulli arabik.

Nga thellësia e shekujve plot stuhi e vuajtje vjen fuqishëm amaneti i shenjtë i stërgjyshërve tanë. Sakrificat e tyre për mbijetesë janë të papërshkrueshme. Megjithëse libra të panumërt historie janë shkruar dhe mund të shkruhen akoma mbi kalvarin që kanë kaluar shqiptarët gjatë historisë së tyre, edhe këto përshkrime mbeten disi të kufizuara, dhe nuk mund ta shprehin kurrë plotësisht atë realitet të tmerrshëm nën tiraninë e perandorisë osmano-islamike. Të përndjekur, të shtypur dhe të masakruar në mënyrën më mizore, shqiptarët bënë përpjekje mbinjerëzore për t’i rezistuar kësaj kuçedre, që e kishte origjinën nga gadishulli arabik.

04/07/2021

Zgjerimi i ideologjise te lobbive LGBT eshte i zymte per identitetin tone seksual dhe per politiken e natalitetit qe e ben te lulezoje nje popull dhe nje komb. Njerezit qe nepermjet provokimeve perpiqen te cenojne dinjitetin dhe ndergjegjen e shumices shqiptare i pergjigjem atyre me te njejten monedhe. Homoseksualizmi mund te jet ceshtje individi por kurrsesi nje norme dhe diçka morale ne civilizimin tone.

Zgjerimi i ideologjise te lobbive LGBT eshte i zymte per identitetin tone seksual dhe per politiken e natalitetit qe e ben te lulezoje nje popull dhe nje komb. Njerezit qe nepermjet provokimeve perpiqen te cenojne dinjitetin dhe ndergjegjen e shumices shqiptare i pergjigjem atyre me te njejten monedhe. Homoseksualizmi mund te jet ceshtje individi por kurrsesi nje norme dhe diçka morale ne civilizimin tone.

30/06/2021

Shihni Oxford-in, vazhdon të jetë i njëjtë që dy shekuj. Është vet shembulli i definicionit të konservatorizmit, shëmbull i ruajtjes dhe mbrojtës të artit, të bukurës dhe traditës.

Tani, imagjinoni, të dashur miq, të kishin një kryetar bashkie si ai i Tiranës... 🙂

Shihni Oxford-in, vazhdon të jetë i njëjtë që dy shekuj. Është vet shembulli i definicionit të konservatorizmit, shëmbull i ruajtjes dhe mbrojtës të artit, të bukurës dhe traditës.

Tani, imagjinoni, të dashur miq, të kishin një kryetar bashkie si ai i Tiranës... 🙂

26/06/2021

Poeti italian i shek. XVI, Baldazar Skarameli ka lënë për kujtimin e Gjergj Kastriotit një dëshmi vetjake shumë të rëndësishme. Ai ka shkruar se në vitin 1583, duke udhëtuar në një anije bashkë me pasagjerë të tjerë nga Kreta në Venedik, i zuri furtuna dhe zbritën në tokën shqiptare, ku u pritën me bujari. Ai rrëfen se këtu, si dhe gjatë udhëtimit nëpër Maqedoni, Thesali e Greqi, e gjeti të gjallë kujtimin e luftës e të betejave fitimtare të Gjergj Kastriotit.

Ndërsa në vitin 1706, pashai i Shkodrës, Mahmut Baziklia pretendonte se ishte pasardhësi i Skënderbeut dhe donte të imitonte veprat e tij. Kjo ishte një pasqyrë që e jepte gazeta “La Nazione Albanese”, e vitit 1908.

Poeti italian i shek. XVI, Baldazar Skarameli ka lënë për kujtimin e Gjergj Kastriotit një dëshmi vetjake shumë të rëndësishme. Ai ka shkruar se në vitin 1583, duke udhëtuar në një anije bashkë me pasagjerë të tjerë nga Kreta në Venedik, i zuri furtuna dhe zbritën në tokën shqiptare, ku u pritën me bujari. Ai rrëfen se këtu, si dhe gjatë udhëtimit nëpër Maqedoni, Thesali e Greqi, e gjeti të gjallë kujtimin e luftës e të betejave fitimtare të Gjergj Kastriotit.

Ndërsa në vitin 1706, pashai i Shkodrës, Mahmut Baziklia pretendonte se ishte pasardhësi i Skënderbeut dhe donte të imitonte veprat e tij. Kjo ishte një pasqyrë që e jepte gazeta “La Nazione Albanese”, e vitit 1908.

23/06/2021

Fan S. Noli† në flalimin e tij të mbajtur në parlamentin shqiptar në vitin 1924:

“Ketu brenda një dite si për magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhenj ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e Babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose që janë puthur me andartët e i kanë ndihmuar të shenjtërojnë anë e mbanë Toskerinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtar e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të proklamohet patriot i madh.”

Fan S. Noli† në flalimin e tij të mbajtur në parlamentin shqiptar në vitin 1924:

“Ketu brenda një dite si për magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhenj ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e Babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose që janë puthur me andartët e i kanë ndihmuar të shenjtërojnë anë e mbanë Toskerinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtar e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të proklamohet patriot i madh.”

20/06/2021

Sipas Biemit, anonimi i Tivarit shkruante: “L’insegna di Skanderbegh era un’aquila negra distinta in due teste sopra campo rosso” (Flamuri i Skënderbeut ishte me shqiponjë të zezë me dy krerë në një shesh të kuq).

Marin Barleti, ne vepren “Historia de Vita et Gestis Scanderbegi Epirotarvm Principis..., Impressum Rome per B.V, s.d. Maggio 1522, (fleta XV) thekson se Skënderbeu e kishte flamurin e kuq me shqiponjën të zezë dykrerëshe: “Rubea vexilla nigris et bicipitibus distancta aquilis gerebat Scanderbegus“. Po kështu shkruan dhe J. Lavardin, në veprën e tij dedikuar Skenderbeut.

Sipas Biemit, anonimi i Tivarit shkruante: “L’insegna di Skanderbegh era un’aquila negra distinta in due teste sopra campo rosso” (Flamuri i Skënderbeut ishte me shqiponjë të zezë me dy krerë në një shesh të kuq).

Marin Barleti, ne vepren “Historia de Vita et Gestis Scanderbegi Epirotarvm Principis..., Impressum Rome per B.V, s.d. Maggio 1522, (fleta XV) thekson se Skënderbeu e kishte flamurin e kuq me shqiponjën të zezë dykrerëshe: “Rubea vexilla nigris et bicipitibus distancta aquilis gerebat Scanderbegus“. Po kështu shkruan dhe J. Lavardin, në veprën e tij dedikuar Skenderbeut.

16/06/2021

Nen rrethimin e osmaneve dhe thirrjet e tyre shurdhuese " Allahu Ekber" Çerçiz Topulli sjell nje mesazh te fundit bashkeluftetareve:

"Jemi gjithse tete vete, turqit jane nje ushtri e tere! Zemra me thote qe duhet te vdesim per memedhene! Gjithe jeta e shqiptarit jane memedheu dhe pushka! Ne emer te memedheut e pushkues! Po iu them dy fjale sot: LIRI A VDEKJE!"

Nen rrethimin e osmaneve dhe thirrjet e tyre shurdhuese " Allahu Ekber" Çerçiz Topulli sjell nje mesazh te fundit bashkeluftetareve:

"Jemi gjithse tete vete, turqit jane nje ushtri e tere! Zemra me thote qe duhet te vdesim per memedhene! Gjithe jeta e shqiptarit jane memedheu dhe pushka! Ne emer te memedheut e pushkues! Po iu them dy fjale sot: LIRI A VDEKJE!"

16/06/2021

Mehmet Neshri. Vepra e tij, "Cihan Numaa", (Treguesi i Botës), analizuar dhe botuar nga Franc Taechner, " Die altosmanischen Hroniken des Mevlana Mehmet Neschri", Lajpsig 1951. Në faqe 71 tregon për pjesëmarrjen e shqiptarëve në Betejën e Kosovës: "Llazarit i shkuan në ndihmë hungarezët, vllahët, çekët, shqiptarët....". Faqe 79...ndër ta ishte një i pa fe me emrin Jorgji (Gjergji i II Ballsha) i cili kishte 30 mijë ushtarë.

Mehmet Neshri. Vepra e tij, "Cihan Numaa", (Treguesi i Botës), analizuar dhe botuar nga Franc Taechner, " Die altosmanischen Hroniken des Mevlana Mehmet Neschri", Lajpsig 1951. Në faqe 71 tregon për pjesëmarrjen e shqiptarëve në Betejën e Kosovës: "Llazarit i shkuan në ndihmë hungarezët, vllahët, çekët, shqiptarët....". Faqe 79...ndër ta ishte një i pa fe me emrin Jorgji (Gjergji i II Ballsha) i cili kishte 30 mijë ushtarë.

14/06/2021

Në Seminarin e IV, "Shkodra në Shekuj", i mbajtur ne Shkoder me 20 Nandor 2000, znj. Paulina Hoxha citon disa relacione te rendesishme qe tregojne egersine turko-islame ushtruar kunder popullsise katolike shqiptare :

« Per gjendjen e rende dhe diskriminimin ne vazhdim te katolikeve, ben fjale edhe relacioni i Pjeter Bogdanit i viti 1669 ku permendet fakti se :

"Keto dite u vu ne fuqi nje takse tjeter per katoliket e shkrete te kesaj ipeshkevie, quhet "Pjata e zoterise se madh" d.m.th e Sulltanit,.....". Shume me e rende eshte gjendja e komunitetit katolik neper fshatrat e zonave malore, ku varferia eshte e tejskajshme: "Na vijne keta te krishtenet e shkrete si ta kene fuqine, neper shtepite flihet perdhe, ku me pak kashte, ku me nje cope zhguni dhe midis kafsheve". »

« Veshtirsite rriten akoma edhe me shume nga trazirat, qe turqit, armiq te besimit katolik i sjellin ipeshkevive.
"..........jemi tue e cue ne varfeni shume te madhe, nder shume travaje dhe ngushtica, qe po na shkaktohen prej turqeve, armiq te besimit", shkruan Frang Bardhi ne nje relacion te tij ne vitin 1637. Ky qendrim i turqeve eshte vecanerisht shume i ashper sidomos ndaj objekteve te kultit dhe vete prifterinjeve. Keshtu qe ne relacionin e 28 Nentorit 1661, Pjeter Bogdani i shqetesuar lajmeron se " Turqit e kane shkaterruar Kishen e Shkoders dhe i kane prishur shtepite ipeshkvnore", prandaj sic deklaron ai, i duhet te bredhe neper ipeshkvnine e tij si nje lypes. Edhe pas 4 vjetesh (pra ne v.1665) Bogdani perserit ne relacione te njejten gje : per shkaterrimet qe kane bere turqit ndaj objekteve te kultit dhe pronave te tyre.


"Ata i uzurpuan pronat e kishes dhe i prishen shtepite ipeshkvnore ne Shkoder e Tivar, ashtu qe ai tani eshte i detyruar te jetoje gati si nje lypes, jo aq per te jetuar sa per tu strehuar, gje e pahijshme per nje ipeshkev". »

« Shume me flagrante eshte qendrimi i udheheqesve shpirterore te katolikeve, ndaj te cileve ndiqet politike e diskriminimit, bile shpesh here eleminimin fizik i tyre. Shume relacione, njoftojne Kongregaten e Shenjte per veprime te dhunshme dhe eleminime fizike. I tille eshte ai i 6 Dhjetorit 1670, derguar nga P. Bogdani, me ane te cilit njoftohet vrasja e Pjeter Mazrekut, vikar apostolik i Pultit, i cili duke u kthyer nga Raguza na Prizren ,

".......afer lumit Drin u sulmua nga pese turq.......nje prej tyre ......., i dha nje goditje me kellc (shpate e harkuar) dhe ia preu supin deri ne gryke, ashtu qe koka e tij mbeti varur mbi nervat e krahut te djathte : ai thirri tri here Jezu, Jezu, Jezu dhe duke iu shperndare gjaku i tij ndrroi jete". por me e trishtueshme eshte kriptia e ndodhur ne ipeshkvnine e Lezhes, te cilen Bogdani e relaton me 15 Prill te viti 1671.

" Kah fundi muajit te Marsit te turqizuarit e Sanxhakut te Dukagjinit, pasi kishin tane naten, ne agim e sulmuan ndertesen e Imzotit te Lezhes. Ai iku neper terr duke lane shtepine, i ngarkuar me placka, vetem me nje prift dhe nje ministrant. Milicia shqiptare bashke me shqiptaret e turqizuar e bastisi shtepine, pastaj e dogj derisa u rrenua krejtesisht, vdiq ministranti i shkret dhe prifti : Me kete rast ata dogjen edhe disa fshatra perreth dhe kapen shume te krishtere per t' i bere rober, ndersa te paaftit i vrane: "i prene copa-copa". »

Në Seminarin e IV, "Shkodra në Shekuj", i mbajtur ne Shkoder me 20 Nandor 2000, znj. Paulina Hoxha citon disa relacione te rendesishme qe tregojne egersine turko-islame ushtruar kunder popullsise katolike shqiptare :

« Per gjendjen e rende dhe diskriminimin ne vazhdim te katolikeve, ben fjale edhe relacioni i Pjeter Bogdanit i viti 1669 ku permendet fakti se :

"Keto dite u vu ne fuqi nje takse tjeter per katoliket e shkrete te kesaj ipeshkevie, quhet "Pjata e zoterise se madh" d.m.th e Sulltanit,.....". Shume me e rende eshte gjendja e komunitetit katolik neper fshatrat e zonave malore, ku varferia eshte e tejskajshme: "Na vijne keta te krishtenet e shkrete si ta kene fuqine, neper shtepite flihet perdhe, ku me pak kashte, ku me nje cope zhguni dhe midis kafsheve". »

« Veshtirsite rriten akoma edhe me shume nga trazirat, qe turqit, armiq te besimit katolik i sjellin ipeshkevive.
"..........jemi tue e cue ne varfeni shume te madhe, nder shume travaje dhe ngushtica, qe po na shkaktohen prej turqeve, armiq te besimit", shkruan Frang Bardhi ne nje relacion te tij ne vitin 1637. Ky qendrim i turqeve eshte vecanerisht shume i ashper sidomos ndaj objekteve te kultit dhe vete prifterinjeve. Keshtu qe ne relacionin e 28 Nentorit 1661, Pjeter Bogdani i shqetesuar lajmeron se " Turqit e kane shkaterruar Kishen e Shkoders dhe i kane prishur shtepite ipeshkvnore", prandaj sic deklaron ai, i duhet te bredhe neper ipeshkvnine e tij si nje lypes. Edhe pas 4 vjetesh (pra ne v.1665) Bogdani perserit ne relacione te njejten gje : per shkaterrimet qe kane bere turqit ndaj objekteve te kultit dhe pronave te tyre.


"Ata i uzurpuan pronat e kishes dhe i prishen shtepite ipeshkvnore ne Shkoder e Tivar, ashtu qe ai tani eshte i detyruar te jetoje gati si nje lypes, jo aq per te jetuar sa per tu strehuar, gje e pahijshme per nje ipeshkev". »

« Shume me flagrante eshte qendrimi i udheheqesve shpirterore te katolikeve, ndaj te cileve ndiqet politike e diskriminimit, bile shpesh here eleminimin fizik i tyre. Shume relacione, njoftojne Kongregaten e Shenjte per veprime te dhunshme dhe eleminime fizike. I tille eshte ai i 6 Dhjetorit 1670, derguar nga P. Bogdani, me ane te cilit njoftohet vrasja e Pjeter Mazrekut, vikar apostolik i Pultit, i cili duke u kthyer nga Raguza na Prizren ,

".......afer lumit Drin u sulmua nga pese turq.......nje prej tyre ......., i dha nje goditje me kellc (shpate e harkuar) dhe ia preu supin deri ne gryke, ashtu qe koka e tij mbeti varur mbi nervat e krahut te djathte : ai thirri tri here Jezu, Jezu, Jezu dhe duke iu shperndare gjaku i tij ndrroi jete". por me e trishtueshme eshte kriptia e ndodhur ne ipeshkvnine e Lezhes, te cilen Bogdani e relaton me 15 Prill te viti 1671.

" Kah fundi muajit te Marsit te turqizuarit e Sanxhakut te Dukagjinit, pasi kishin tane naten, ne agim e sulmuan ndertesen e Imzotit te Lezhes. Ai iku neper terr duke lane shtepine, i ngarkuar me placka, vetem me nje prift dhe nje ministrant. Milicia shqiptare bashke me shqiptaret e turqizuar e bastisi shtepine, pastaj e dogj derisa u rrenua krejtesisht, vdiq ministranti i shkret dhe prifti : Me kete rast ata dogjen edhe disa fshatra perreth dhe kapen shume te krishtere per t' i bere rober, ndersa te paaftit i vrane: "i prene copa-copa". »

Vidéos (voir toutes)

Armend Baloku ft. Oxygen Band - Gjergj Kastrioti 🇦🇱✝️
Gjovalin Shani - Due me t’vet moj çifteli 🇦🇱 Mesazhi e kesaj kenge - te mos harrojme identitetin.
Elvira Fjerza - Si Shaljant e Dukagjinit 🇦🇱✝
A mundet qe nje njeri me vdekjen e tij te marre mbi vete mekatet e te tjereve?
Na mëso o Zot të duam - D. Gjovalin Simoni ❤🙏
Keng per Koronavirusin 🇦🇱😁 (e perzir me humor)
Kenge e Vjeter Arberore 🇦🇱☦ - Ishte Nje dite i muajit te Majit.
Loti maleve nuk asht tha - Gjovalin Shani 🇦🇱
Kenge e re e Gjovalin Shanit - Ndue Ded Kulla 🇦🇱✟ Fé/Atmé pushofte ne paqe.
Zoja Pali - GUR THEMEL I GJUHES SHQIPE - Pjeter Bogdani 🇦🇱
Gjeniu 7 Vjeçar shqiptar Nikoll Niko Prendi🇦🇱 qe njeh dhe reciton mbi 2800 vjerresha te At Gjergj Fishtes 🇦🇱✝Degjoni dis...
Kenge per Prek Ndue Vocin ✞  - Gjovalin Shani 🇦🇱 Dukagjini "Dy besime plote harmoni toka e shejte me marre lakmi...

Emplacement

Adresse

Paris
Autres Organisations religieuses à Paris (voir toutes)
Des Beaufs et des Putes Des Beaufs et des Putes
Paris

Ils sont partout, mais surtout ici

Church of God's Grace Church of God's Grace
Paris, 93200

Preparing believers to obtain through salvation the kingdom of Heaven citizenship! Amen

இலங்கைத் தமிழ் கத்தோலிக்க ஆன இலங்கைத் தமிழ் கத்தோலிக்க ஆன
57Bd Belleville
Paris, 75011

Cette une Aumonerie de tamil catolique srilankaise - France

L'Héritage du Prophète ﷺ L'Héritage du Prophète ﷺ
Paris, 75002

L’Héritage du Prophète ﷺ est une association à but non lucratif française. L’association a pour but de faire connaitre la voie sunnite de l’Islam en transmettant les enseignements de Shaykh Muhammad Al-Yaqoubi.

Congrégation de l'Armée du Salut Congrégation de l'Armée du Salut
60 Rue Des Frères Flavien
Paris, 75020

La mission de l'Armée du Salut : annoncer l’Évangile de Jésus-Christ et de soulager, en son nom, sans discrimination les détresses humaines.

کلیسای کاتولیک پارسی کلیسای کاتولیک پارسی
Paris

این صفحه مربوط به کلیسای کاتولیک (پارسی زبان) می باشد. This Page is about catholic Church of Persian & Iranian.

Buddang Saranong Gacchami Buddang Saranong Gacchami
France
Paris, 75

BUDDANG SHARANONG GACCHAMI

Centre Quaker International de Paris Centre Quaker International de Paris
114 Rue De Vaugirard
Paris, 75006

Dans ce qui est essentiel : Unité, dans ce qui est secondaire : Liberté, mais en toute chose : Charité Tous sont les bienvenus au Centre Quaker International à 11h00 chaque dimanche, entrée au 114 bis rue Vaugirard Paris 75006 (01.45.48.74.23)

Umar Ibn Al Khattab , Ahlul bayt et Les Sagesses De L'Islam Umar Ibn Al Khattab , Ahlul bayt et Les Sagesses De L'Islam
Paris, 31100

les pieux prédécesseur radi Allah ou anhum

UPC Paris Centre UPC Paris Centre
14 Rue De Patay
Paris, 75013

Paris Centre Church is an Apostolic Pentecostal Church made up of people from varying nationalities, cultures and backgrounds, and with a common goal of promoting the Gospel of Jesus Christ. Our services are in English and French.